Blog

Daha İyi e-Öğrenim İçin 4 Yönetim Sistemi Tasarım İpuçları

blog-16
Video & Tips

Daha İyi e-Öğrenim İçin 4 Yönetim Sistemi Tasarım İpuçları

İyi bir Öğrenme Yönetim Sistemi yapan nedir?

Özel bir sistem oluşturmak göz korkutucu bir iş olabilir ve doğru planlama olmadan basit bir proje büyük bir baş ağrısına dönüşebilir. Bir dizi okulun özel sistemler tasarlamasına ve inşa etmesine yardımcı olduktan sonra, bir Öğrenim Yönetim Sistemini tasarlarken veya benimserken göz önünde bulundurmanızı önerdiğim dört şey var.

Daha İyi e-Öğrenim İçin 4 Öğrenim Yönetim Sistemi Tasarım İpuçları

Verilere odaklanın – hem eğitmenler hem de öğrenciler için

Bu günlerde verilere takıntılıyız ve bunun iyi bir nedeni var: Ne aradığınızı biliyorsanız, onu elde etmek nispeten kolaydır. Yararlı olan her şeyi önceden belirleyemeyecek olsanız da, bir adım geri atın ve öğrenmeyi umduğunuz şeyi değerlendirin. İhtiyacınız olan bilgilerin bir listesini ve sahip olmak istediğiniz şeylerin bir listesini bulun. Örneğin, Tarih bölümündeki öğrenciler için ortalama sınav puanını bilmeniz mi gerekiyor? Aralık ayında katılım oranları ne durumda?

Ne aradığınızı önceden bilmek, kullanıcılarınızdan hangi belirli bilgileri almanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olur.

Kullanılabilirlik için tasarım yapın – kullanımı ‘zevkli’ hale getirin

Kullanıcıların size ne söylemesi gerektiğini öğrendikten sonra, bunu yapmalarını kolaylaştırmalısınız. ÖYS’nizin her bir bileşenini kullanılabilirliği göz önünde bulundurarak tasarlayın. Kullanıcıların gerçekleştirmesi gereken eylemlerden oluşan bir hiyerarşi oluşturun, bunları temelden önemsize doğru sıralayın ve insanları bunlara yönlendirmek için belirgin düğmeler, bariz bağlantılar ve temiz kopya kullanın.

Ayrıca, orada olanlardan yararlanın. Sosyal oturum açma, video akışı, paylaşılan takvimler, mesaj panoları ve formlar gibi şeylerin tümü web’de olağandır ve kullanıcılar bunlarla ne yapacaklarını hemen bilirler. Web arayüzlerinin ortak temalarını öğrenmek ve kopyalamak için Google, Facebook, Microsoft Word ve diğerlerinden ilham alın. Kullanıcılarınız size teşekkür edecek.

Kullanımı kolay arayüzler tasarlama konusunda harika bir referans için Stephen Krug’un “Beni Düşündürme” kitabını öneriyorum.

En başından itibaren mobil için plan yapın

2020 itibariyle, dünya çapında 14 milyardan fazla mobil cihaz kullanılıyor ve bu sayının 2023 yılına kadar yaklaşık 17 milyara ulaşması bekleniyor.

Ayrıca, tüm web trafiğinin yarısından fazlası mobildir; bu, öğrencilerin, velilerin, öğretim üyelerinin ve personelin LMS’yi bir mobil cihazda kullanma olasılığının nispeten yüksek olduğu anlamına gelir. Deneyimlerini optimize etmek için önce mobil tasarım yaklaşımını benimseyin. Tam, standart bir web sitesi oluşturup ardından mobil sürüm için özellikleri azaltmak veya işlevselliği azaltmak yerine, yalnızca ÖYS’nizin mobilde nasıl göründüğüne ve çalıştığına odaklanarak başlayın.

Kendinize sorun, öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin, yöneticilerin gerçekleştirmesi gereken temel görevler nelerdir? Hangi bilgi ve görevlerin her zaman erişilebilir olması gerekir? Bilgiler küçük ekranlarda nasıl görünür? Bilgiyle nasıl etkileşime giriyorsunuz?

Bir masaüstü deneyimi için karmaşıklığı katmanlara ayırmak her zaman daha kolaydır, ancak mobil öncelikli tasarım, kullanıcılar için nerede olurlarsa olsunlar sorunsuz bir deneyim sağlar.

Özel ÖYS’nizin güçlü yönlerini göz önünde bulundurarak müfredat ve öğretim tasarlayın

Her platform farklıdır ve LMS oluşturmaya yönelik tek bir yaklaşım mükemmel değildir. Bazıları değerlendirme yazılımı olarak iyi çalışır, diğerleri ise videoyu daha iyi işler. Bazıları veya görsel, diğerleri hızlı yüklenir, metin tabanlıdır ve öğrenciyi materyal arasında hareket ettirmek için sık ders ve sayfa yükleme kullanır.

Yaklaşımınız ne olursa olsun, dijital dersler ve üniteler tasarlamak yerine, öğrencilerin neyi ve nasıl öğreneceklerini ÖYS’nin güçlü yönleri ve yetenekleriyle işbirliği içinde tasarlayın ve ardından ÖYS’nin yapabileceği her şeye onları kamçılayın.

Özelleştirme seçenekleri heyecan verici olsa da, bu dört şeyi göz önünde bulundurmak için zaman ayırmak, ihtiyaçlarınızı karşılayan sistemi oluşturmanıza yardımcı olacak ve böylece en önemli şeye, yani öğrencilere harika bir eğitim sağlamaya odaklanabilirsiniz.

Leave your thought here

Your email address will not be published. Required fields are marked *